- Ružomberok - mesto v blízkosti penziónu a apartmánov Limba***

Ružomberok

Ružomberok - mesto v blízkosti penziónu a apartmánov Limba***

Ružomberok centrum dolného Liptova, cca 31 000 obyvateľov, leží na sútoku Váhu a evúcej v západnej časti Liptovskej kotliny na rozhraní významných slovenských pohorí Veľkej Fatry, Chočských vrchov a Nízkych Tatier. Prvá písomná zmienka o osídlení Ružomberka je z roku 1233. Mestské výsady Ružomberku udelil z poverenia Magistra rytiera Donča, zvolenského župana, ostrihomský arcibiskup Tomáš v roku 1318. V roku 1340 kráľ Karol Róbert výsady mestu Ružomberok potvrdil a rozšíril. Súčasťou výsad bolo aj vymedzenie hraníc mestského chotára, v ktorom sa vytvorili sady, tzv. ulice mesta Biely Potok, Černová, Vlkolínec a Ludrová.

Sľubný rozvoj kráľovského mesta Ružomberok zastavil v roku 1390 kráľ Žigmund, ktorý dal Ružomberok do majetku Likavskému panstvu. Tu sa začínajú stáročiami sa tiahnúce spory medzi mestom Ružomberok a Likavským panstvom. I napriek tomu sa mesto Ružomberok hlavne vďaka významnej križovatke, na ktorej leží, vyvíjalo v prirodzené obchodno-trhovo-remeselnícke centrum.

Mesto Ružomberok je bohaté na národné i kultúrne pamiatky. Samostatná centrálna časť mesta Ružomberok je vyhlásená za pamiatkovú zónu.

 • Poradíme Vám:

  • Navštívte zrekonštruované ružomberské kino Kultúra, ktoré má najmodernejšie ozvučenie Dolby Surround v stredoslovenskom kraji.
  • Pre mladých odporúčame množstvo diskoték a diskoklubov.
  • Pre milovníkov histórie a kultúry odporúčame nasledujúce kutlúrnohistorické pamiatky mesta Ružomberok. 

 • Kultúrno-historické pamiatky

  Kultúrno-historické pamiatky

  Námestie Andreja Hlinku – bývalý Rínok

  Toto námestie možno považovať za najstaršiu pamiatku mesta. Od neho je odvodený aj samotný mestský erb. Mesto Ružomberok dostalo svoj rodný list na vrchu, ktorý sa volal Ružový. V dávnej minulosti bolo miesto, kde sa dnes nachádza historické námestie s radnicou, celé porastené kríkmi šípových ruží. Údajne išlo o nevídanú vec. Nemeckí prisťahovalci podľa tejto rarity pomenovali mesto Rosenberg – vrch ruží - Ružomberok.

  Mestský erb Ružomberka má svoju tradíciu v dávnej povesti. Hovorí o mládencovi, ktorý pri poľovačke strelou z kuše svojim šípom prestrelil nielen červenú ružu na jednom z kríkov, ale aj srdce dievčiny – svojej nevesty. Prestrelená ruža sa tak stala symbolom mesta.

   

  Kláštor sv. Kríža – postavený v empírovom slohu v roku 1806, tvorí dominantu západnej časti námestia.

   

  Galéria Ľudovíta Fullu – bola dokončená v roku 1969 a vo vnútri je umiestnené celoživotné dielo majstra Ľudovíta Fullu, významného ružomberského rodáka.

   

  Ružomberské piaristické Gymnázium - založil gróf Ján Jakub Lowenburg, výučba začala v roku 1729 a bolo to v tom čase jediné gymnázium pre Liptov, Oravu a Turiec.

   

  Dievčenská meštianska škola – pôvodne slúžila rehoľným milosrdným sestrám sv. Vincenta, santmárkam. V priečelí sa nachádza pôvodná socha sv. Vincenta.

   

  Rímsko katolícka ľudová škola – budova s arkádami bola postavená v 30.-tych rokoch 20. storočia. Nad arkádami je postavené súsošie Krista – mučiteľa.

   

  Kostolné schody – školské schody sú spojené s pamätníkom A. Hlinku.

   

  Liptovské múzeum – budova postavená v rokoch 1935–37. Nachádzajú sa tu stále expozície a v jej priestoroch sa pravidelne koná Medzinárodný salón umeleckej fotografie FOTOFÓRUM, Fotografická výstava STROM, výstavy umeleckých diel a pod.

   

  Kultúrny dom – z roku 1928. Výstavbu budovy iniciovali členovia Katolíckeho kruhu na čele s Msgr. Andrejom Hlinkom a Dr. Karolom Mederlym. Budova bola centrom kultúrneho a spoločenského diania v Ružomberku. Objekt bol rekonštruovaný a 7.3. 2003 bola daná do prevádzky hotelová časť. II. etapa rekonštrukcie kultúrnej časti – Veľká dvorana a kino bola odovzdaná na jeseň 2004.

   

  Synagóga – budova z roku 1890 zaujímavá hlavne z architektonického hľadiska a určite stojí za návštevu.

   

  Vlkolínec Táto rázovitá ešte živá obec sa nachádza 42 km od penziónu LIMBA za mestom Ružomberok. Predstavuje typickú horskú osadu Liptova. Tvoria ju typické zrubové objekty charakteristického stredoeurópskeho typu, sú to drevenice omietnuté a natreté pastelovými farbami, strechy pokryté šindľom. Uprostred dediny sa nachádza zvonica a zrubová studňa. Táto pamiatka ľudovej architektúry je pod ochranou UNESCO od roku 1993.

  Poradíme Vám:

   

  • Ak ste milovníkom cyklotúr, v regióne Ružomberok sa nachádza množstvo cyklotrás.
  • V lete i v zime sa môžete osviežiť v TK Bešeňová, viď naše tipy.
  • Mesto je s ,,okolitým“ svetom spojené kvalitnou cestnou sieťou, železnicou a neďaleko je malé športové letisko.

   

 • Naše typy na športové vyžitie

  Naše typy na športové vyžitie

  Gino paradise Bešeňová Termálne kúpalisko Bešeňová je vzdialené diaľnicou 20 km od penziónu LIMBA, smerom na mesto Ružomberok. Geotermálne pramene vyvierajú z hĺbky 1987 m a dosahujú teplotu až 61 stupňov. Na kúpanie sú ochladzované na teplotu 36-40 stupňov. Vďaka vyššiemu obsahu lítia má voda priaznivé účinky na psychiku, inak má blahodarné účinky aj na pohybové ústrojenstvo, urologické problémy a stav pokožky. Termálne kúpalisko Bešeňová, poskytuje okrem 5 vnútorných a 13 vonkajších bazénov s rozličnou teplotou vody, adrenalínovo - zábavnú zónu, detské ihrisko, relaxačné masáže, fitnes,reštauračné služby a ubytovanie. K areálu patrí odpočiváreň a masáže. Termálne kúpalisko Bešeňová pre jeho polohu vyhľadávajú turisti z Poľska, Maďarska i Čiech.

  Najpohodlnejší je prístup vlastným autom.

   

  Stredisko SKIPARK RužomberokLyžiarske stredisko SKI PARK Malinô Brdo sa nachádza 37 km západne od penziónu LIMBA. Ski Park Malinô Brdo leží v nadmorskej výške 545 až 1209 m.n.m. Trávnatý podklad stredisku Ski Park Malinô Brdo zaručuje prevádzku aj pri menej priaznivom počasí. Svahy sú umelo zasnežované a ponúkajú možnosť nočného lyžovania. Do strediska sa dostanete kabínkovou lanovkou z parkoviska pri hoteli Hrabovo. Lyžiarske stredisko má 8 - miestnu kabínkovú lanovku,štvorsedačkovú lanovku, 4 vleky pre deti a začiatočníkov, 2 lyžiarske vleky. Dĺžka zjazdových tratí je cca 12 km. Trate sú denne upravované. Funguje tu bezplatný skibus a parkovanie, lyžiarska škola, požičovňa lyží, skiservis a reštaurácie.

   

  Aeroklub Ružomberok - športové letisko leží vedľa cesty E-50, 4 km východne od Ružomberka, v smere na Poprad. Jeho nadmorská výška je 489 m. n. m. Súradnice vzťažného bodu: 19°22' 15"E, 49°05' 06"N. Rádiová frekvencia: 123,5 MHz. Palivo: LB 78, po objednaní aj LB 96. Oleje MS 20, ELF.

  Východzia poloha letiska umožňuje pre pilotov motorových lietadiel zaujímavé navigačné trate v horskom prostredí, pre pilotov klzákov znamenité podmienky pre termické, svahové aj vlnové lietanie.