- Typy na túry - Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Typy na túry - Vysoké Tatry

Vysoké Tatry patria medzi najmenšie veľhory na svete a sú zároveň najvyšším a jediným pohorím alpského typu na území Slovenskej republiky.

Rozprestierajú sa na ploche 260 štvorcových kilometrov. Dĺžka hlavného hrebeňa Vysokých Tatier, ktorý začína na západe Ľaliovým sedlom a končí na východe Kopským sedlom je 26,5 kilometra. Najväčšia šírka v smere sever-juh je 17 kilometrov. Po hlavnom hrebeni sa tiahne štátna hranica s Poľskom. Vysoké Tatry majú 25 štítov, ktorých výška presahuje 2500 metrov.

Z hlavného hrebeňa vybiehajú na sever a juh bočné hrebene, ktoré lemujú hlboké a členité doliny modelované činnosťou ľadovcov ríšskeho a wurmského zaľadnenia. Pozostatkom ich činnosti sú plesá, ktorých je na slovenskej strane Vysokých Tatier neuveriteľných 85. Najväčším a zároveň najhlbším plesom je Veľké Hincovo pleso (20,08ha, 53m), najvyššie položené je Modré pleso (2157 mnm). Krásy tatranských dolín okrem plies zvyšujú početné vodopády. Medzi najznámejšie patrí Vajanského, Kmeťov, Hviezdoslavov, Obrovský vodopád, vodopád Skok a vodopády Studeného potoka. Pre svoje jedinečné krásy a široké možnosti či už turistiky, horolezectva alebo lyžovania sú Vysoké Tatry častým cieľom návštevníkov nielen z Európy, ale aj zo zámoria. Územie Vysokých Tatier spolu s priľahlými Belianskymi a Západnými Tatrami tvorí najvýznamnejší národný park Slovenska – Tatranský národný park.

 • Poradíme Vám:

   

  • Najvýznamnejšie východzie mestá túr vo Vysokých Tatrách sú mestá Poprad a Štrbské pleso.
  • Turisticky najvýznamnejším a najatraktívnejším štítom Vysokých Tatier je Lomnický štít (2632 m). Je možné sa naň dostať lanovou dráhou z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso a nasledujúca lanovka Skalnaté pleso Lomnický štít.
  • Pri všetkých túrach, ale aj vychádzkach je dôležité sa teplo obliecť a kvalitne obuť.
  • Informácie o schodnosti turistických chodníkov Vám poskytne Horská záchranná služba +421 5278 777 11.
  • POZOR: Dôležité poučenie, ktorého porušenie by mohlo viesť k pokutovaniu: V národnom parku je zakázané pohybovať sa, stanovať a bivakovať mimo vyznačených turistických chodníkov a miest.
  • Tiesňová linka 18 300
  • Cena spiatočného lístka na lanovku Tatranská Lomnica - Skalnaté Pleso je 15 €

                                                                        Skalnaté Pleso- Lomnický štít 24 € 

   

 • Typy na túry

  Typy na túry

  Rysy (2499 m) sú hraničným vrcholom medzi Slovenskom a Poľskom v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Má tri vrcholy: vyhliadkový (hraničný) severozápadný, prostredný (hlavný) a juhovýchodný, najnižší. Z vrcholu vybiehajú tri hrebene: na sever k Malým Rysom, na juh cez Váh k Českému štítu a na západ k Žabiemu koňu. Rysy patria k najnavštevovanejším tatranským vrcholom. Pre široký rozhľad, aký poskytujú, propagovali ich pred 1. svetovou vojnou ako „uhorské" alebo „tatranské Rigi".

   

  Kriváň (2494 m) je charakteristický impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier. Z vrcholu sa vejárovite rozbieha niekoľko hrebeňov, z ktorých pre turistiku je dôležitý len južný a juhozápadný hrebeň. Južný hrebeň prechádza cez Daxnerovo sedlo a Malý Kriváň, nižšie sa rozširuje v široký chrbát a končí sa Nad Pavlovou. Ako symbolický vrch Slovanov a slobody Slovákov stal sa Kriváň významným motívom poézie štúrovského pokolenia a svoju pozíciu v básnickej a piesňovej tvorbe si s novšou náplňou zachoval až podnes.

   

  Mlynická dolina je 6 km dlhá terasovitá dolina s dominantnou pyramídou Štrbského štítu v jej závere. Lemuje ju hrebeň Soliska a Bášt. Turisticky príťažlivý je vodopád Skok a viacero plies, zdobiacich dolinu. Chodník (žltá) stúpa viacerými prahmi k Capiemu plesu a ďalej do jednosmerného! Bystrého sedla – prechod do Furkotskej doliny. V sedle Výhľady sú na okolité štíty a do záveru dolín Mlynica a Furkota.

   

  Gerlachovský štít so svojou výškou 2655 m je najvyšším štítom Vysokých Tatier i celej Slovenskej republiky. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachovského štítu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol. Gerlachovský štít je pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu horskú scenériu jedným z najnavštevovanejších vrcholov.

  POZOR: Výstup na Gerlachovský štít je povolený len s horským vodcom.

   

  Štrbské pleso (1346 m) je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. Názov vyplýva z polohy v historickom štrbskom chotári.

   

  Starý Smokovec - Najstaršia tatranská osada Starý Smokovec je v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Sídli tu mestský úrad, je tu centrum Tatranskej horskej služby, hotely, požičovne, cestovné kancelárie. Osada Starý Smokovec je významným dopravným uzlom s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a lanovkou na Hrebienok, odkiaľ je východisko túr do najnavštevovanejších dolín. V osade Starý Smokovec je sústredená obchodná sieť, expozitúry niektorých bánk, zmenárne. Pochutiť si môžete na výbornej vode pri prameňoch, vďaka ktorým vlastne Starý Smokovec vznikol. Osada pod Slavkovským štítom poskytne návštevníkom všestranné možnosti rekreácie, relaxácie, kvalitnú kuchyňu.

   

  Nový Smokovec - Vznikol predovšetkým ako liečebná osada. Bola prvá, v ktorej sa začali liečiť pacienti aj v zime. Postupne sa funkcia rozširovala aj na služby turizmu a vyrástol tu aj lyžiarsky areál s menej náročnými terénmi. Sú tu športoviská pre letné aj zimné športy a v časti Sibír je jedno zo sídlisk, v ktorom bývajú trvalí obyvatelia mesta. Osada Nový Smokovec je východiskovou pre túry do dolín. Je bezprostredne napojená na Starý Smokovec, architektonicky s ním splynula.

   

  Nová Polianka - Najmladšia tatranská osada Nová Polianka vznikla okolo vojenského liečebného ústavu. Tým je daný aj jej charakter. Nie je východiskom pre turistické aktivity, nemá ubytovacie ani stravovacie zariadenia. Má prísne liečebné zameranie. Neďaleko osady je lokalita Danielov dom, ktorá je jedným z centier ochrany prírody v strednej časti Vysokých Tatier.

   

  Tatranská Polianka - Výraznou funkciou osady Tatranská Polianka je liečba respiračných chorôb. Od svojho vzniku však osada žila bohatým športovým životom. Tak tomu je aj dnes. Nad osadou sa vypína najvyšší vrch Vysokých Tatier a Slovenska - Gerlachovský štít 2655 m. Je tu veľmi dobrý prístup železnicou, po ceste a v samotnej osade sú možnosti na menej náročné ubytovanie a kvalitné stravovanie. Turisticky je osada Tatranská Polianka viac vyhľadávaná v lete, liečebne po celý rok.

   

  Tatranská Lomnica - Najväčšia tatranská osada Tatranská Lomnica plní niekoľko funkcií. Je turistickým centrom v pravom slova zmysle, ponúka lyžiarske terény v intraviláne a na Skalnatom plese škálu horských dopravných zariadení. V Tatranskej Lomnici sa nachádza sídlo vedenia Tatranského národného parku a Múzeum TANAP-u. Fungujú tu kasína, fitnescentrá, bazény, kultúrne a zábavné zariadenia.

  Osada Tatranská Lomnica plní aj funkciu bývania a je strediskom služieb a obchodov. Má dobré dopravné napojenie na podhorie a jedinú tatranskú lanovú dráhu až na Lomnický štít. Je tu aj pikniková lúka, športové ihriská. V zime je k dispozícii sánkarská dráha.