- Vysokohorská turistika v okolí penziónu a apartmánov Limba***

Vysokohorská turistika

Vysokohorská turistika v okolí penziónu a apartmánov Limba***
 • Hrebeňom Veľkej Fatry

  Hrebeňom Veľkej Fatry

  Ide o klasickú stredne náročnú hrebeňovú túru, ktorej náročnosť spôsobuje skôr jej dĺžka než členitosť. Nástup začína v obci Liptovské Revúce vzdialenej cca 57 km od penziónu Limba, po červenej značke pasienkami k bralu Čierny kameň (1266 m.n.m.), odtiaľ po zelenej značke na vrch Ploská (1532 m.n.m.), odtiaľ pokračuje trasa náučným chodníkom Hrebeňom Malej Fatry. Je to najťažšie ale zároveň najkrajšie miesto túry. Po červenej značke ďalej na Ostredok, Krížnu a Rybovské sedlo. Odtiaľ zelenou značkou do Suchej doliny a asfaltovou cestou do obce Liptovské Revúce. Spolu 8,45 hod.

  Poradíme Vám:

   

  • Trasa sa dá naplánovať aj ako dvojdenná túra s možnosťou prenocovania v chate pod Borišovom.
  • Nepodceňujte teplé oblečenie, časový rozvrh a pevnú turistickú obuv.

   

 • Prosiecka, Kvačianska dolina a Prosečné

  Prosiecka, Kvačianska dolina a Prosečné

  Pomerne nenáročná túra s mierne namáhavým výstupom na Prosečné. Trasa patrí k najobľúbenejším trasám na Liptove. K vrcholným zážitkom patrí výstup vápencovou tiesňavou rebríkmi v závere Prosieckej doliny. Nástup je na konci obce Prosiek vzdialenej cca 29 km od penziónu Limba. Tu sa začína náučný chodník, ktorý vedie tiesňavou Vráta a celou dolinou, ktorá ma charakter vyschnutého riečiska. Terén je balvanovitý. Výstup dolinou trvá cca 2 hod. až prídete k vodopádu. Odtiaľ začína nástup rebríkmi posledných 800 m k vrchu Prosečné (1372 m.n.m.). Odtiaľ zostup lúkou k mlynom Oblazy serpentínami popri obci Veľké Borové. Po prehliadke mlynov pokračujete strmým kopcom do Kvačianskej doliny a odtiaľ asfaltovou cestou cca 2 hod. tiesňavou doliny do obce Kvačany. Spolu 6 hodín.

  Poradíme Vám:

   

  • Túru zvládnu aj deti od 10 rokov.
  • Obe doliny majú charakter kaňonu Prosiecka je kamenistá, Kvačianska vedie listnatým lesom.
  • Vzhľadom na povrch potrebujete pevnú obuv pri vstupe a výstupe z dolín možnosť občerstvenia v bufete.
  • POZOR: najlepšie je použiť autobusové spojenie, nakoľko nástup a koniec túry sú na rozdielnych miestach.

   

 • Baranec

  Baranec

  Je to výstup na 3. najvyšší štít Západných Tatier. Jedná sa o náročnú vysokohorskú túru so strmým a namáhavým výstupom. Túra začína na začiatku Žiarskej doliny vzdialenej cca 26 km od penziónu Limba. Odtiaľto nastúpite žltú značku, ktorou prídete k odbočke na lesný chodník. Serpentínami vystúpite na hrebeň Starej stávky (1299 m.n.m), pokračujete výstupom na hrebeň až nad pásmo kosodreviny, kamenný chodník vás dovedie na vrchol Baranca (2185 m.n.m.), odtiaľ pokračujete zostupom do Žiarskeho sedla odkiaľ je nádherný výhľad na Roháče, odtiaľ krátko po zelenej značke a následné pripojenie na modrú sa dostanete k Žiarskej chate. Odtiaľ zostup dole dolinou cca 5 km. Spolu: 7.15 hod.

  Poradíme Vám:

   

  • Túra je náročná, vedie väčšinou hrebeňom Západných Tatier, potrebujete teplé oblečenie, plášť do dažďa, pevnú turistickú obuv.
  • Možnosť občerstvenia cestou na Žiarskej chate.
  • Nástup na túru možný aj autom, nakoľko sa vraciate na to isté miesto.

   

 • Krakova Hoľa

  Krakova Hoľa

  Stredne náročná túra po bralnatých svahoch Demänovskej doliny. Začiatok túry od parkoviska Demänovskej jaskyne Slobody vzdialenej 4 km od penziónu Limba. Najprv nástup po zelenej značke, výstup do dolinky Vyvieranie, výstup tiesňavou do Iľanovského sedla (1253 m.n.m.). Odtiaľto začína náročný výstup strmým brehom do hrebeňa Pusté až po sedlo Machnaté, tu pokračuje strmý tiahly výstup na Krakovu Hoľu (1762 m.n.m) z jej kruhového bralného vrcholu je nádherný výhľad do Demänovskej doliny. Zostup vedie po modrej značke do Sedla pod Kúpeľom a následne do Iľanovskej doliny a túru končí v obci Iľanovo. Spolu: 7,5 hod.

  Poradíme Vám:

   

  • Túra je náročná, väčšinou sa nachádzate na hrebeni, preto nepodceňte teplé oblečenie a pevnú turistickú obuv.
  • Ak by ste chceli ísť autom vracať sa musíte z vrcholu Krakovej hole, tou istou trasou.

   

 • Ďumbier

  Ďumbier

  Za dobrého počasia je to nenáročná vysokohorská túra s veľmi priaznivým profilom. Časť výstupu možno absolvovať sedačkovou lanovkou. Túru začnete od údolnej stanice sedačkovej lanovky za hotelom SKI, cca 10 km od penziónu Limba. Lanovkou sa dostanete až pod vrchol Chopka. Zdatnejší turisti môžu túto vzdialenosť absolvovať pešo. Pod vrcholom Chopka (2024 m.n.m.) nastúpite na kamenný vykladaný chodník hrebeňom Nízkych Tatier po červenej značke. Zablúdiť by ste nemali, nakoľko idete stále hrebeňom. Od Chopka trasa mierne klesá do Demänovského sedla a odtiaľto vás čaká posledných 300 m výškových metrov k najvyššiemu vrchu Nízkych Tatier Ďumbieru (2065 m.n.m.). Cesta späť po tej istej trase. Celkom 5 hodín.

  Poradíme Vám:

  • Za pomoci sedačkovej lanovky vás na tejto túre môžu sprevádzať aj vaše deti od 10 rokov.
  • Nepodceňte teplé oblečenie a pevnú turistickú obuv.
  • Ak ste vyhladli, pod hrebeňom Ďumbiera sa môžete občerstviť na Chate M. R. Štefánika, alebo sa tu môžete aj núdzovo ubytovať.